Oddělek můžete vytvořit několika způsoby. Nejčastější způsob je odběrem plodových plástů se zavíčkovaným plodem, které vložíme do připraveného plemenáčku. Počet plástů záleží na tom, jak silný oddělek chceme vytvořit – přibližně 1 až 5 plástů. Do plemenáčku přidáme plné zásobní rámky a dále tam vložíme zavíčkovaný matečník, či vylíhlou nebo i oplozenou matku. Pokud chceme z takovéhoto oddělku medný výnos ještě letos, je nezbytné udělat oddělek v dubnu nebo květnu.
Silné oddělky tvoříme rozdělení silného kmenového včelstva. Určitým typem oddělku je též smetenec.
Matky můžeme chovat více způsoby. Např vytvořením osiřelce. Do plemenáčku vložíme zavíčkované plodové plásty a mladými včelami, ale bez matky. Dále tam vložíme nadbytek zásob jak pylových tak medových. Po jedné hodině vkládáme do plemenáčku nalarvované matečníky. Do 14 dnů se vylíhnou matky, které ovšem musíme min. dva dny před vylíhnutím zaklíckovat (zaškolkovat). Jinak by se vylíhlé matky navzájem pozabíjely. Takto vylíhlé matky umisťujeme nejčastěji do nových oddělků.
Přeneseme jednodenní larvičku včely z plodového plástu přelarvovací lžičkou do vytvořeného matečníku, což je větší buňka o velikosti cca 9 – 10 mm. Matečník si vyrábíme buď sami z vosku, nebo koupíme plastový. Takto osazený matečník vkládáme do osiřelce, či kmenového včelstav, či startéru či vytvořeného oddělku.
Obchodní podmínky
Dopravní podmínky
Možnosti platby
Reklamační řád
rozhodci-smlouva.pdf
Kontaky
FAQ Často kladené otázky
webmaster CORA 2015 - 2024, www.cora.cz