PARTNEŘI

zk4.png
380x203-1463386501-bez-nazvu.png
levybanner.pngAlgaTech.jpg
logoM1.jpg
holubi

detail_cannacura.png 

 

 

 

 

                                                                                                                                                                                                                              

Nákupní košík
Váš koš je prázdný.
Celkem s DPH:
0,00 Kč

texty

Syndrom zhroucení včelstev

Evropská a i severoamerická včelstva jsou silně kontaminována nejrůznějšími chemikáliemi, především pak pesticidy a veterinárními přípravky proti škůdcům. Potvrzuje to studie polského Národního veterinárního výzkumného institutu v Pulawě. V extrémních případech byla v tělech uhynulých včel zaznamenána přítomnost až 57 toxických látek. Taková dlouhodobá expozice jedům může být jednou z příčin syndromu zhroucení včelstev, který je v USA stejně jako v Evropě pozorován zhruba od roku 2003 a jehož příčiny nejsou dosud uspokojivě vysvětleny, píše server TreeHugger.

 Syndrom zhroucení včelstev (Colony Collapse Disorder, CCD), který způsobuje rychlý úhyn celého včelstva nebo kolonie, zůstává pro vědce i včelaře poněkud záhadným fenoménem. Chybí totiž jednoznačné vysvětlení, proč ze dne na den fungující úl „vypne“ a začne vymírat. V souvislosti s hledáním příčin CCD se hovoří vlivu klimatických změn, negativním vlivu elektromagnetického „mobilního“ záření, dosud neznámých patogenech, nebo podvýživě včelstev, uvádí Wikipedia.Polská studie nepřináší sice odpověď, ale zdůrazňuje vliv dlouhodobého a kombinovaného působení různých složek různě koncentrovaných pesticidů na včelstva, které je mohou oslabit a nástup CCD tak třeba umocnit.

Ani rozsáhlý výzkumný projekt Evropské komise EPILOBEE (do kterého je skrze vědecké instituce zapojeno 17 zemí) zatím nenašel odpověď a pro léta 2012-2014 zatím jen konstatoval zvýšení roční mortality včelstev na 34 %. Ve Spojených státech amerických není situace o nich lepší. Tamní roční mortalita se pohybuje okolo 45 %. A protože ani po důsledných analýzách vzorků se nedaří najít správnou odpověď, co je konkrétní příčinou CCD, stále častěji se hovoří o synergickém spolupůsobení řady negativních faktorů. O tom, jak vážnou součástí včelího problému mohou být pesticidy, nyní přesvědčuje svět studie vedená Tomaszem Kiljankem, farmakologem a toxikologem Národního veterinárního výzkumného institutu v Pulawě.

„Zdraví včelstev je otázkou veřejného zájmu,“ říká Kiljanek. „Včely sehrávají v životním prostředí a zemědělství nedocenitelnou úlohu. Podílí se na opylení více než 80 % rostlin v celé Evropě.“ Proto spolu s kolegy vyvinul metodu laboratorního chromatografického spektrometrického testování vzorků, které může současně testovat až 200 látek. Polští vědci díky tomu mohou zjistit, které látky konkrétně včelám nejvíce škodí. V Polsku je hledání odpovědí na CCD zvláště palčivé, protože zde existuje více než 1500 velkých zemědělských producentů, které pesticidy hojně využívají. A jak podotýká Kiljanek: „Nejde o to, že by jeden jediný pesticid byl zvláště špatný, ale spíše o to, jak v součinnosti s ostatními pesticidy může včely ovlivnit.“

Pesticidy, které sledovali polští výzkumníci, spadají z chemického hlediska do šestnácti různých skupin a jedna každá látka se může ve vztahu k včelám chovat různě, v závislosti na své koncentraci. Včely jsou přitom jich během svého života schopny akumulovat skutečně široké spektrum. Kiljanek spolu s kolegy prošetřil na sedm desítek případů vyhynulých včelstev a v 60 z nich odhalili přítomnost pesticidů. Přitom 98 % ze všech zjištěných pesticidních látek bylo již dříve schváleno a laboratorně otestováno k použití v EU.

„Je to zatím jen začátek našeho výzkumu o vlivu pesticidů na zdraví včel, špička ledovce,“ říká Kiljanek. „Jde o to, že i ve velmi malých koncentracích dokáží pesticidy oslabit obranný systém včel a umožní tak projevit se parazitů a virům. Výsledky další práce nám umožní získat další důležité informace o rizicích smíšeného efektu různých pesticidů.“

 

Zdroj: www.ekolist.cz, cit. 31.3.2016, dostupné na htttp

Proč nakupovat u nás?

  • Široká nabídka produktů pro včelaře a včelích produktů
  • U skladových položek rychlé vyřízení

Výsledky vyšetření a certifikáty

 

     Facebook youtube

webmaster CORA 2015 - 2024, www.cora.cz